Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. II SA/Lu 742/19

Inspekcja weterynaryjna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca) Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Referent Radosław Dudek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2020 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Lekarz Weterynarii z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie nakazów z zakresu nadzoru weterynaryjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ł. z dnia [...] sierpnia 2019 r., znak: [...] II. zasądza na rzecz S. S. od Lekarz Weterynarii kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją [...] Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii [...] z dnia [...] października 2019 r., znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania S. S. (dalej także jako "skarżący") utrzymał w mocy decyzję znak: [...] wydaną w dniu [...] sierpnia 2019 r. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii [...] w przedmiocie nakazu niezwłocznego, ale nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zabicia lub uboju wszystkich posiadanych zwierząt z gatunku świnie (tj. 39 szt.) znajdujących się w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości [...] oraz zakazu utrzymywania w w/w gospodarstwie zwierząt z gatunku świnie.

Rozstrzygnięcie organu zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.

W dniu [...] lipca 2018 r. została przeprowadzona kontrola w gospodarstwie S. S., w wyniku której stwierdzono, że w gospodarstwie: brak środków dezynfekcyjnych w ilości niezbędnej do przeprowadzenia doraźnej dezynfekcji, brak utrzymywania świń w sposób wykluczający kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi oraz ze zwierzętami domowymi, brak sporządzenia przez posiadacza świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu, brak mat dezynfekcyjnych przed wejściami do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie i wyjściami z gospodarstwa, których szerokość jest nie mniejsza niż szerokość danego wejścia a długość nie mniejsza niż 1 metr, brak mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie i wyjściami z tych pomieszczeń, których szerokość jest nie mniejsza niż szerokość danego wejścia, a długość nie mniejsza niż 1 metr, brak maty dezynfekcyjnej przed wjazdem na teren gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie i wyjazdem z terenu tego gospodarstwa, których szerokość jest nie mniejsza niż szerokość wjazdu a długość nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do gospodarstwa, a także stałego utrzymywania tych mat w stanie zapewniającym utrzymywanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego, brak rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, brak oczyszczania i odkażania na bieżąco sprzętu i narzędzi wykorzystywanych do obsługi świń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00