Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. I SA/Lu 789/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) NSA Danuta Małysz Protokolant starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2014 r. oraz określenia kwoty podatku podlegającej wpłacie oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania J. P., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...]., zmieniającą rozliczenie w podatku od towarów i usług za okres styczeń 2014 r. - grudzień 2014 r. oraz określającą kwoty podatku od towarów i usług podlegające wpłacie na podstawie art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług, wynikające

z faktur wystawionych w okresie od stycznia do grudnia 2014 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji i akt sprawy wynika, że w 2014r. J. P. (dalej: podatniczka, strona, skarżąca) prowadziła działalność rolniczą polegającą na prowadzeniu upraw rolnych, połączonych z chowem i hodowlą trzody chlewnej, zatrudniając pracowników, przy czym od 28 września 2012 r. była podmiotem zarejestrowanym w zakresie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych, składając miesięczne deklaracje VAT-7.

W oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w toku kontroli podatkowej, po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, decyzją z dnia [...]. Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] dokonał zmiany rozliczenia podatku od towarów i usług podatniczki za okres od stycznia do grudnia 2014 r. oraz określił kwoty podatku do zapłaty, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: "ustawa o VAT") z faktur wystawionych w okresie od stycznia do grudnia 2014r. Organ przyjął, że podatniczka nie ewidencjonowała całości zdarzeń gospodarczych, przez co zaniżyła podstawę opodatkowania i należny podatek od towarów i usług. Nadto w kontrolowanym okresie dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur niedotyczących zdarzeń gospodarczych. Organ podatkowy na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT uznał, że strona wystawiła faktury VAT na rzecz A. P. (od 2015 r.. ) oraz K. P., które to faktury następnie zostały wprowadzone do obrotu prawnego, pomimo że nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji dostaw trzody chlewnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00