Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 1406/19

Podatek akcyzowy

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1406/19 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 lipca 2020 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Protokolant: specjalista Dominika Janik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2020 r., sprawy ze skargi K.K., na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, z dnia 16 października 2019 roku Nr [...], w przedmiocie odmowy zwolnienia z podatku akcyzowego oraz podatku od towarów, i usług, skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu 5 listopada 2018 r. K. K. reprezentowana przez agenta celnego, zgłosiła do procedury celnej dopuszczenia do obrotu, z zastosowaniem operacji uprzywilejowanej — zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz zwolnienia importu od podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, w ramach mienia osobistego towar nieunijny, w tym: samochód osobowy , motocykl , rok produkcji [...], pojazd czterokołowy, skuter model roku [...] oraz rzeczy osobiste.

Wraz ze zgłoszeniem celnym zgłaszająca złożyła wniosek o zwolnienie przedmiotowego towaru z należności celnych przywozowych oraz podatków na podstawie art. 3-11 rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. (Dz. Urz. UE L 324 z 10 grudnia 2009 r.) ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. Będąc świadomą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń wskazała, że jej miejsce zamieszkania znajdowało się poza obszarem celnym Wspólnoty nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy, tj. od maja 2005 r. do 27 września 2018 r. Swój pobyt w USA zakończyła z dniem 27 września 2018 r., a z dniem 28 września 2018 r. ustaliła miejsce zamieszkania w kraju. Przywiezione przez nią mienie osobiste, wymienione w liście mienia (27 pozycji), dołączonej również do zgłoszenia celnego, pozostawało w jej posiadaniu i było przez nią używane w poprzednim miejscu zamieszkania, przez okres co najmniej 6 miesięcy, przed dniem zakończenia jej stałego zamieszkania w państwie trzecim (USA), które opuściła. K. K. złożyła również pisemne oświadczenie, że w okresie ostatnich 12 miesięcy nie korzystała ze zwolnienia mienia osobistego z należności celnych oraz że przywiezione mienie przeznaczone będzie do użytku w takim samym celu w nowym miejscu zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00