Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lipca 2020 r., sygn. II SA/Kr 550/20
Administracyjne postępowanie; Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magda Froncisz Sędzia WSA Paweł Darmoń Sędzia WSA Agnieszka Nawara - Dubiel (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa . na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2020 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia skargę oddala.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2020 r. nr [...] - po rozpatrzeniu wniosku [...] [...] Sp. z o.o., Sp.k. z siedzibą w K. - Prezydent Miasta K. orzekł o odmowie wydania zaświadczenia potwierdzającego samodzielność lokali mieszkalnych ozn. nr [...], [...], [...] i [...] w budynku przy ul. [...] w K..
Po rozpatrzeniu zażalenia [...] Sp. z o.o., Sp.k. z siedzibą w K. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 18 lutego 2020 r., znak [...] utrzymało w mocy zaskarżone postanowienie. Jako podstawę prawną tego rozstrzygnięcia wskazano art. 217, art. 219, art. 138 § l pkt l w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096) - dalej jako "k.p.a." - oraz art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 7371) - dalej jako "u.w.l".
Uzasadniając to rozstrzygnięcie SKO wskazało, że zasadą jest, że starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokalu, jeżeli został on wybudowany zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie albo skutecznie dokonanym zawiadomieniem o zakończeniu budowy (ust. 1a). Możliwość odstąpienia od tej zasady wykreowana została w art. 2 ust. 1b ustawy o własności lokali. Niemniej jednak odstąpienie od zasady wynikającej z ust. 1a stanowi wyjątek, a wyjątki nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Oznacza to, iż samodzielny lokal mieszkalny w budynku wybudowanym przed 1 stycznia 1995 r. musiał istnieć przed tą datą w takim kształcie jak obecnie, tzn. nie został po tej dacie przebudowany. Jeżeli po dniu 1 stycznia 1995 r. nastąpiła w wyniku przebudowy zmiana kształtu lokalu (np. rozkład pomieszczeń, ich ilość), to wyjątek wprowadzony przez ust. 1b nie będzie mieć zastosowania i lokal musi spełniać wymagania z ust. 1a, aby mogło zostać wydane zaświadczenie o jego samodzielności. Ciężar dowodu, iż lokal istniał w kształcie wskazanym we wniosku o wydanie zaświadczenia przed 1 stycznia 1995 r., spoczywa na podmiocie starającym się o wydanie zaświadczenia.