Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. I SA/Gl 81/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2020 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy oprocentowania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 1.997 (tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. - dalej zwana: O.p.), po rozpatrzeniu odwołania J. S. (dalej zwany: strona, podatnik lub skarżący) od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. z [...] r. nr [...] w sprawie odmowy oprocentowania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. w kwocie [...] zł, wynikającej z korekty zeznania PIT-38 złożonej 26 marca 2019 r. - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Podaniem z [...] r. podatnik wystąpił do organu interpretacyjnego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialności. We wniosku w szczególności podał, że zbył wszystkie udziały, jakie posiadał w spółkach z o.o., w celu ich umorzenia. Strony umowy zbycia zgodnie ustaliły ceny sprzedaży oraz to, że nabywca zapłaci wynagrodzenie za nabyte udziały najpóźniej w terminie do 10 marca 2025 r., przy czym pierwsza rata zostanie zapłacona zbywcy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, a pozostałe kwoty z każdej z umów uregulowane zostaną w 120 równych, miesięcznych ratach płatnych z dołu do dnia 10 każdego miesiąca, począwszy od [...] r. W związku z przedstawionym w w/w wniosku stanem faktycznym podatnik zadał organowi interpretującemu pytanie: czy przychody, które ma otrzymać w kolejnych ratach z tytułu zapłaty za zbyte udziały w spółkach z o.o. są przychodami należnymi z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną dopiero z dniem wymagalności danych rat, w związku z czym obowiązek w podatku dochodowym w odniesieniu do tych rat powstanie odpowiednio w każdej kolejnej dacie płatności raty, a w konsekwencji podatek dochodowy powinien być rozliczony w deklaracjach za okresy, w których raty staną się wymagalne, lub też obowiązek podatkowy powstanie w dacie wymagalności należności w danym roku podatkowym, w którym nastąpią okoliczności faktyczne powodujące wymagalność całości roszczenia o zapłatę z tytułu zbycia udziałów ? Zdaniem strony, odpowiedź na w/w pytanie powinna być twierdząca. Jednakże według organu interpretacyjnego wnioskodawca za 2015 r. powinien zapłacić podatek od ogólnej, całej ceny sprzedaży udziałów spółek ustalonej w umowach zbycia udziałów. Podatek dochodowy powinien zostać obliczony według stawki 19 % od całości uzyskanego dochodu i zadeklarowany oraz zapłacony do [...] r. Swoje stanowisko organ interpretacyjny, tj. Minister Finansów, zawarł w interpretacji indywidualnej z [...] r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00