Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. III SA/Gl 277/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik Sędzia WSA Małgorzata Herman po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi M.P. na postanowienie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym przez M. P. (dalej skarżący, wnioskodawca) postanowieniem z [...] r. nr [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] r. nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych (W[...]) w K. z [...] r., ldz. [...] zmienionej decyzją Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) z [...] r. nr [...]. Jako podstawę prawną postanowienia organ wskazał art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 oraz art. 61a § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. — Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 256, w skrócie kpa).

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z 16 stycznia 2020 r. skarżący wystąpił do Prezesa WUG, z żądaniem stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora [...] z [...] r. zmienionej decyzją Prezesa WUG z [...] r. w wyniku uwzględnienia odwołania w części dotyczącej okresu, na jaki zakazano wnioskodawcy wykonywania czynności na stanowisku osoby średniego dozoru ruchu w specjalności elektrycznej w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny. Okres ten został skrócony do jednego roku liczonego od 27 listopada 2007 r. do 26 listopada 2008 r. Z uzasadnienia wniosku wynika, że za stwierdzeniem nieważności wskazanej decyzji przemawia wystąpienie przesłanki nieważności zawartej w art. 156 § 1 pkt 2 i pkt 7 kpa. Innymi słowy decyzja została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa. Powołując się na art. 122 ust. 1 i art. 127 ustawy z 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. nr. 228 poz. 1947, w skrócie Pgg) wnioskodawca stwierdził, że w sprawie nie mogły być stosowane przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż toczyło się przeciwko niemu postępowanie karne i "nie powinna ruszyć machina postępowania administracyjnego", przed czym chroniły go art. 97 § 1 pkt 4 kpa oraz art. 18 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeksu postępowania karnego (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 30), zwanej dalej "kpk". W ocenie skarżącego sporna decyzja została wydana bez podstawy prawnej, co potwierdza wyrok uniewinniający Sądu Rejonowego Wydziału Karnego w T. z [...] r., sygn. [...]. W ocenie wnioskodawcy wyrok ten dla Prezes WUG jest wiążący i stanowił załącznik do wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00