Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 lipca 2020 r., sygn. I SA/Gd 362/20
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Asystent Sędziego Renata Rombel, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 lipca 2020 r sprawy ze skargi Wojewody Pomorskiego na uchwałę Rady Gminy z dnia 9 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2020 rok 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, 2. zasądza od Gminy na rzecz Wojewody Pomorskiego kwotę 780 (siedemset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dnia 9 stycznia 2020 r. Rada Gminy M, działając na podstawie art. 70a ust. 1, art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215, dalej: K.N.) oraz § 5 i 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczyciel na szkolenia branżowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1653, dalej jako rozporządzenie), podjęła uchwałę nr [...] w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2020 rok.
Pismem z dnia 3 marca 2020r. Wojewoda [...] wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na powyższą uchwałę, zarzucając istotne naruszenie prawa tj. zasady praworządności wynikającej z art. 7 Konstytucji RP poprzez wkroczenie w kompetencje organu wykonawczego gminy w zakresie przyjęcia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz podziału środków na dofinansowanie form doskonalenia zawodowego nauczycieli.
W ocenie Wojewody delegacja zawarta w art. 70a ust. 1 K.N., upoważniająca radę gminy, stosownie do art. 91d pkt 1 K.N., do wyodrębnienia środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem szkoleń branżowych, jest realizowana poprzez ujęcie stosownych środków w uchwale budżetowej. Z kolei wszystkie następne czynności, związane z opracowaniem planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustaleniem maksymalnej kwoty dofinansowania opłat oraz określeniem specjalności i form doskonalenia zawodowego nauczycieli, stanowią w ocenie skarżącego kompetencje wykonawcze, nieodłącznie związane z wykonaniem budżetu. Stosownie do art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019r., poz. 506 ze zm.), dalej u.s.g. wykonanie budżetu należy do zadań wójta. Jednocześnie zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 u.s.g. do zadań wójta należy określenie sposobu wykonania uchwał.