Zwrot kosztów dojazdu dziecka niepełnosprawnego do przedszkola - Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. III SA/Gd 833/19
Najbliższym przedszkolem w rozumieniu art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe jest tylko takie przedszkole, które pozwala realizować wszystkie wytyczne zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, nie tylko pod względem geograficznym, ale również edukacyjnym i merytorycznym.
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 2 lipca 2020 r. sprawy ze skargi I. K. na czynność Wójta Gminy z dnia 27 września 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów przejazdu dziecka i opiekuna do przedszkola 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2. zasądza od Wójta Gminy na rzecz skarżącej I. K. kwotę 200 ( dwieście) złotych tytułem zwrotu uiszczonego wpisu.
Uzasadnienie
\Wnioskiem z dnia 12 sierpnia 2019 r. I. K. wystąpiła do Wójta Gminy o zwrot kosztów przejazdu jej niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna w roku szkolnym 2019/2020. Podała, że dziecko będzie uczęszczało do Przedszkola Niepublicznego "A" w S.
W dniu 27 czerwca 2019 r. Wójt Gminy odmówił zwrotu kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka I. K. i jego opiekuna do Przedszkola Niepublicznego "A" w S. w roku szkolnym 2019/2020. Wskazując na art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe organ stwierdził, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.