Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Ol 68/20

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Katarzyna Górska ( sprawozdawca ) Protokolant specjalista Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2020r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Naczelnika Urzędu Celno - Skarbowego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec 2018r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga Spółki A. (dalej: "strona", "podatnik" lub "skarżący") dotyczy decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego (dalej: "organ celno-skarbowy", "organ" lub "NUCS") utrzymującej w mocy własną decyzję z dnia "[...]" określającą za marzec 2018 r. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 530.928 zł.

Z akt sprawy wynika, że w prowadzonej przez podatnika w systemie magazynu zamkniętego w T. doszło w dniu "[...]" do awarii w postaci nieszczelności aparatury produkcyjnej, skutkującej przelaniem się alkoholu etylowego ze zbiornika pośredniczącego do okalającego go otwartego zbiornika (protokół z czynności kontrolnych K-3-4 akta kontroli). Organ celno-skarbowy stwierdził, że w wyniku wycieku zniszczeniu uległo 93,08 hl alkoholu etylowego 100% vol, co spowodowało zakończenie procedury zawieszenia poboru podatku akcyzowego.

Z protokołu z czynności kontrolnych wynika, że przybyli na miejsce funkcjonariusze celno-skarbowi stwierdzili zgodność nałożonych zamknięć urzędowych na aparaturze, urządzeniach oraz drzwiach pomieszczenia odbieralnika ze spisem zamknięć urzędowych, co potwierdza brak ingerencji z zewnątrz. Stwierdzili też silny zapach alkoholu oraz alkohol znajdujący się w rynnie pod zbiornikiem otaczającym odbieralnik, sięgający do ok. 5 cm poniżej górnej krawędzi rynny. Funkcjonariusze stwierdzili również, że zbiorniki odbieralnika unosił się w wypełnionej spirytusem rynnie wychwytowej, a posadzka pomieszczenia była wilgotna. Uznano, że przyczyną było uszkodzenie metalowo-gumowego połączenia na rurociągu, którym spirytus spływa z aparatu destylacyjnego do odbieralnika. Metalowe klamry znajdujące się na uszkodzonym łączniku gumowym posiadały nienaruszone zamknięcia urzędowe, zgodne co do ilości i odcisków plomb z odnotowaniem w spisie zamknięć. Całość alkoholu etylowego znajdującego się w rynnie wychwytowej otaczającej odbieralnik została przepompowana do odbieralnika, a następnie przepompowana do zbiornika w magazynie spirytusowym. Na zerwanym łączeniu rurociągu pracownik zamontował nowe połączenie gumowe, gdzie nałożono zamknięcia urzędowe. Po stwierdzeniu szczelności aparatury kontynuowano destylację. Po zakończeniu produkcji alkoholu etylowego zostały przeprowadzone czynności kontrolne dotyczące systemu zamkniętego magazynu, zabezpieczenia aparatu destylacyjnego przed niekontrolowaną destylacją, ustalenia ilości alkoholu etylowego w składzie podatkowym oraz zdjęcia zamknięć urzędowych z miejsc niezbędnych do przeprowadzenia wymiany całego rurociągu na nowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00