Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. III SA/Kr 434/19
Drogi publiczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga (spr.) Sędziowie WSA Maria Zawadzka WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant Julia Mejer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi A. S. na zarządzenie Burmistrza Miasta T z dnia 7 kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wykazu dróg wewnętrznych I. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia w części obejmującej działkę nr [...] w przebiegu drogi stanowiącej ul. J w T; II. zasądza od Burmistrza Miasta T na rzecz skarżącej A. S. kwotę 780 zł ( słownie: siedemset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta zarządzeniem z dnia 7 kwietnia 2005 r. nr [...] działając na podstawie art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 8 ustawy z dnia 25 marca 1985 r. o drogach publicznych podał do wiadomości wykaz dróg wewnętrznych będących w zarządzie Gminy (wykaz stanowi załącznik do powyższego zarządzenia). Zarządzenie weszło w życie z dniem podjęcia.
Pismem z dnia 28 stycznia 2019 r. A. S. i G. S. złożyli wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w związku z wydaniem zarządzenia Burmistrza Miasta z dnia 7 kwietnia 2005 r. Zarządzeniu zarzucono rażące naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym w szczególności art. 30 ust. 2 pkt 3 oraz art. 31 oraz art. 8 ustawy o drogach publicznych. W uzasadnieniu podano, że A. S. i G. S. są właścicielami nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] posiadająca urządzoną księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy nr [...]. Zarządzeniem z dnia 7 kwietnia 2005 r. Burmistrz Miasta zadecydował o przeznaczeniu nieruchomości nienależącej do Gminy, czym naruszył przepisy dotyczące działania Gminy w sferze publicznej. Burmistrz naruszył także przepisy dotyczące prawa własności skarżących w zakresie w jaki bez zgody właściciela nieruchomości określił zasady korzystania z nieruchomości nienależących do Gminy. Droga J. znajduje się w części na działce nr [...] stanowiącej własność skarżących. Droga ta nie stanowi drogi publicznej, jest więc drogą wewnętrzną, co do której obowiązują uregulowania prawa cywilnego. Korzystanie z dróg wewnętrznych podlega regulacji prawa cywilnego, w tym przepisom o ochronie prawa własności. W tym stanie prawnym brak jest podstaw do podjęcia przez Burmistrza Miasta opisanego zarządzenia, w którym to zarządzeniu w stosunku do nieruchomości stanowiących własność A. S. i G. S. organ wykonawczy decyduje w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie gminnym o przeznaczeniu i wykorzystaniu nieruchomości prywatnej.