Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Kr 1445/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magda Froncisz Sędziowie : WSA Małgorzata Łoboz (spr.) WSA Tadeusz Kiełkowski Protokolant : starszy referent sądowy Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi Spółdzielnia A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 października 2019 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia opłaty przekształceniowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej Spółdzielnia A. wotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K., decyzją z 25 czerwca 2019 r. ([...] nr [...]), ustalił Spółdzielnia A. " - nazywanej dalej "Skarżącą" lub "Spółdzielnią", opłatę roczną przekształceniową w kwocie 4970,26 zł dotyczącą działek [...] i [...] w obrębie [...], jednostka ewidencyjna [...], położonej w K. przy ul. [...]. Jako podstawę prawną decyzji, organ wskazał między innymi art. 1 oraz art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2018 r., poz. 1716 ze zm.; dalej jako "ustawa przekształceniowa").

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności udziału we wspomnianej nieruchomości. Dalej organ podał, że dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowanie wieczystego była obniżona o 50% zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie z 14 czerwca 2002 r. (sygn. akt I C 1307/01) oraz umową z 26 czerwca 1974 r. Niemniej jednak, zdaniem organu, konstrukcja normatywna oraz celowość regulacji zawartej w art. 7 ust. 2 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów przemawia za odniesieniem wymiaru opłaty za przekształcenie do wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a nie do wysokości kwoty uzyskanej poprzez obniżenie opłaty rocznej w wyniku uwzględnienia bonifikaty przysługującej na podstawie innych przepisów. Prezydent Miasta Krakowa powołał się przy tym na opinię Ministra Inwestycji i Rozwoju nr [...] z 29 stycznia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00