Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Go 211/20
Ochrona przyrody
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2020 r. sprawy ze sprzeciwu Przedsiębiorstwa B S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r., znak: [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta przez Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, stwierdzono w punkcie 1 brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji wytwórni mas bitumicznych zlokalizowanej na terenie działek nr [...] w [...], które realizowane będzie przez Przedsiębiorstwo B. S.A. W punkcie 2 decyzji określono warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, natomiast w punkcie 3 wskazano, że charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do tej decyzji.
W uzasadnieniu organ I instancji podał, że w dniu 2 kwietnia 2019 r. wpłynął wniosek B. S.A. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji wytwórni mas bitumicznych zlokalizowanej na terenie działek nr [...], uzupełniony pismem z dnia [...] kwietnia 2019 r. Wyjaśniono następnie, że wniosek zawierał w odpowiedniej liczbie egzemplarzy załączniki, wymagane przez art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U z 2018 r., poz. 2081 ze zm., aktualny t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 284 - określanej dalej jako u.u.i.ś.). Kwalifikacji przedsięwzięcia organ I instancji dokonał w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 71 - określanego dalej jako r.p.m.z.o.ś. ) i uznał, że dla powyższego przedsięwzięcia, zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 u.u.i.ś., wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.