Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Go 117/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Asesor WSA Zbigniew Kruszewski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi M.S. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej na rok 2018 1. Uchyla zaskarżoną decyzję w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący M.S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z [...] grudnia 2019 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] września 2019 r. w sprawie odmowy przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014 - 2020).

Decyzje organów obu instancji wydane zostały na tle następującego stanu faktycznego sprawy.

W dniu 15.06.2018 r. do organu pierwszej instancji wpłynął wniosek skarżącego o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020) - zwanej dalej płatnością PRSK - na rok 2018. W złożonym wniosku skarżący wskazał, że ubiega się o przyznanie płatności PRSK w ramach pakietu 5 - Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000: - wariant 5.5 Półnaturalne łąki świeże - powierzchnia deklarowana 32,88 ha - zwany dalej również wariantem 5.5. Następnie w dniach 10.07.2018 r. oraz 5.02.2019 r. do organu wpłynęły zmiany do wniosku o przyznanie płatności PRSK. Pierwszą z w/w zmian skarżący nie dokonała zmiany deklaracji pozostawiając żądanie dotyczące wariantu 5.5. Natomiast zmianą do wniosku z dnia [...].02.2019 r. skarżący zmienił wariant 5.5 na 5.4 tj. na półnaturalne łąki wilgotne - zwany dalej wariantem 5.4. Uzasadniając wniosek wskazał, że zwraca się o przyjęcie zmian do wniosku obszarowego za 2018 r. w wersji papierowej, gdyż system e-wniosek kilkukrotnie zawieszał się podczas próby zgłoszenia zmiany elektronicznie. Zmiana dotyczyła błędnego oznaczenia pakietu realizowanego od dwóch lat, na wniosku elektronicznym zarejestrowano nr 5.5 a powinno być 5.4. Był to wynik omyłki pisarskiej lub błędu systemu rejestracji e-wniosków. Wskazał, że podczas wypełniania e-wniosków system zarejestrował pakiet 5.5 zamiast 5.4. Skarżący nie wie czy wynikało to z powodu jego omyłki podczas zapisywania, czy system zawinił gdyż jego wiedza na temat systemu była zbyt mała. Podkreślił, że system jest mało intuicyjny, nie wskazuje ewentualnych błędów. Podczas składania wniosku nie wyświetlił się żaden protokół błędu mimo błędnego wpisania nr wariantu realizowanego drugi rok oraz nie zaznaczenia w części VII pkt 12 oświadczenia o zmianie podjętego zobowiązania, co uzasadniałoby zmianę nr pakietu. Po przyjęciu wniosku wygenerowane zostało potwierdzenie złożenia wniosku, które nie wskazywało na żaden błąd. Podkreślił, że błędy we wniosku nie miały na celu wyłudzenia nienależnych kwot dopłat, a wynikały z zaufania do systemu, który miał pomagać w prawidłowym złożeniu wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00