Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Go 210/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska (spr.) Asesor WSA Damian Bronowicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 rok oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Nadleśnictwo (dalej: Nadleśnictwo) wniosło skargę na decyzję z [...] marca 2020 r. nr [...] Samorządowego Kolegium Odwoławcze (dalej: SKO lub Kolegium) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy (dalej: Wójt) z [...] grudnia 2019r. określającą Nadleśnictwu zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2015 r.
Z uzasadnienia decyzji SKO wynikał następujący stan sprawy.
Utrzymaną w mocy przez SKO decyzją z [...] grudnia 2019 r., Wójt określił Nadleśnictwu zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2015 rok w wysokości 20.621 zł w, tym od gruntów położonych pod napowietrznymi liniami przesyłowymi w wysokości 19.785,75 zł. Wójt przyjął bowiem, że grunty te o powierzchni 26.381 m2 są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez operatora linii przesyłowych (E sp. z o.o.) korzystającego z nich na podstawie zawartej z Nadleśnictwem umowy o ustanowienie prawa służebności przesyłu z dnia [...] czerwca 2014r. Zdaniem Burmistrza opodatkowane grunty znajdowały się w posiadaniu Nadleśnictwa, zaś operatorowi linii przesyłowych przysługiwało jedynie posiadanie służebności. Organ I instancji podkreślił, że wykorzystywanie w ograniczonym zakresie nieruchomości zajętej pod liniami energetycznymi dla celów działalności leśnej nie zmienia, że są to grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Nadleśnictwo nie zgodziło się z decyzją Wójta i wniosło od niej odwołanie.
SKO w wymienionej na wstępie decyzji nie uwzględniło odwołania i podzieliło stanowisko organu pierwszej instancji co do treści obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Kolegium stwierdziło, że przedmiotowe grunty w ewidencji gruntów i budynków zapisane są jako lasy. Uznało jednocześnie, że grunty są wykorzystywane do prowadzenia działalności przez E sp. z o.o., która korzysta z nich na podstawie umowy o ustanowienie służebności przesyłu która nie przeniosła posiadania rzeczy, w związku z czym zgodnie z art. 3 ust. 2 u.p.o.l. obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości obciąża Nadleśnictwo. Stwierdziło również, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku leśnym, sporne grunty jako zajęte na wykonywanie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem leśnym.