Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 maja 2020 r., sygn. V SA/Wa 694/20
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Sędzia WSA - Marek Krawczak, Sędzia WSA - Jadwiga Smołucha, Protokolant st.specjalista - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2020 r. sprawy ze skargi Instytutu (....) na rozstrzygnięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z dnia (...) marca 2020 r. nr (...) w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Instytut (...) we W. (dalej także jako strona, skarżący, wnioskodawca, wnoszący protest, Instytut) wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie projektu pt. "S." nr (...). Wniosek został złożony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020; Priorytet IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego; Działanie 4.2: Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki; Konkurs 3/4.2/2019 alokacja dla regionów słabiej rozwiniętych.
Pismem z (...) grudnia 2019 r. nr (...) Ośrodek Przetwarzania Informacji (IW, Państwowy Instytut Badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w skrócie: "OPI PIB") poinformował stronę, iż jej wniosek został oceniony negatywnie.
OPI PIB uznał, że projekt nie spełnił kryteriów dostępu ocenionych w ramach I etapu oceny. Jak wskazano, projekt o zbieżnym tytule (tj. "S.") znajduje się na liście przedsięwzięć umieszonych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (dalej: Mapa) z 5 sierpnia 2014 r. w ramach obszaru 4 Wydajna ochrona zdrowia i wzrost efektywności działań prozdrowotnych, jednak jako koordynator występuje tam Instytut (...) im. (...) w W.. Ponadto umieszczony projekt miał być realizowany w ramach konsorcjum.
Organ wskazał, że w trakcie trwania naboru, potencjalni wnioskodawcy byli informowani o możliwości wprowadzenia zmian w projektach umieszczonych na Mapie pod warunkiem, że zmianie nie ulegnie tytuł projektu, jego charakter, główne cele i koncepcja. Na zmianę lidera projektu, zmniejszenie składu konsorcjum i zmianę zakresu rzeczowego wnioskodawca musi uzyskać zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w skrócie: MNiSW).