Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 maja 2020 r., sygn. I SA/Wa 185/20
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Apostolidis Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi G. G. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącej G. G. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniem z dnia [...] listopada 2019 r., nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia, utrzymał w mocy postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] odmawiające wznowienia postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez L. N..
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że wnioskiem z dnia [...] grudnia 2008 r. B. N.(brat skarżącej, który wraz ze skarżącą jest następcą prawnym L. N.) wystąpił do Wojewody [...] o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez L. N. w miejscowości [...], pow. [...], woj. [...]. Pismem z dnia [...] grudnia 2009 r. wnioskodawca wystąpił o zawieszenie postępowania w związku z kwerendą dokumentów w archiwach polskich i ukraińskich. Po rozpatrzeniu złożonego wniosku Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] grudnia 2009 r. zawiesił przedmiotowe postępowanie. Równocześnie organ pouczył stronę o treści przepisu art. 98 § 2 kpa. Postanowienie zostało doręczone wnioskodawcy w dniu [...] grudnia 2009 r. Następnie decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Wojewoda umorzył przedmiotowe postępowanie jako bezprzedmiotowe, w związku z niezłożeniem przez wnioskodawcę w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania.