Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 maja 2020 r., sygn. II SA/Po 108/20
Administracyjne postępowanie
Dnia 27 maja 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Edyta Podrazik po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 maja 2020 roku sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...], II. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], postanowieniem z dnia [...] listopada 2019 r., nr [...], odmówił żądaniu strony przeprowadzenia kontroli i wszczęcia odpowiedniego postępowania w sprawie legalności budowy i użytkowania wszystkich obiektów budowlanych na działce nr [...] w M. G..
Organ wskazał, że w dniu [...] października 2019 r. do organu wpłynął wniosek pełnomocnika M. K. (dalej: skarżącej) jako żądanie strony przeprowadzenia kontroli i wszczęcia odpowiedniego postępowania w sprawie legalności budowy i użytkowania wszystkich obiektów budowlanych na działce nr [...] w M. G.. W ocenie organu, z przepisów prawa materialnego jakim jest ustawa Prawo budowlane nie wynika, aby można było uznać skarżącą za "stronę" celem wszczęcia postępowania, a zatem w tym przypadku ma zastosowanie art. 61a k.p.a. Organ wskazał, że organ wydający pozwolenie na budowę decyzją nr [...] [...] z dnia [...] października 2016 r. traktował jako stronę postępowania wyłącznie inwestora oraz właściciela nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Zdaniem organu, skarżąca wskazuje jedynie na swój interes faktyczny, jednakże nie wykazuje posiadania interesu prawnego. Interes prawny jest pojęciem języka prawnego i zgodnie z art. 28 k.p.a. jest podstawą do zakwalifikowania określonego podmiotu jako strony w postępowaniu administracyjnym. Źródłem interesu prawnego jest zawsze norma prawa materialnego we wszystkich gałęziach prawa. Mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym oznacza ustalić taki przepis prawa powszechnie obowiązującego, na którego podstawie można zażądać wszczęcia czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby lub zaprzestania czynności organu, która jest sprzeczna z potrzebami jakiejś osoby.