Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 maja 2020 r., sygn. II SAB/Łd 28/20
Dostęp do informacji publicznej
Dnia 20 maja 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 maja 2020 roku sprawy ze skargi ze skargi P. M. na bezczynność Dyrektora Szkoły Podstawowej A w G. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. zobowiązuje Dyrektora Szkoły Podstawowej A w G. do załatwienia wniosku skarżącego P. M. z dnia 31 października 2019 roku, w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt organowi; 2. stwierdza, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3. wymierza Dyrektorowi Szkoły Podstawowej A w G. grzywnę w kwocie 500 (pięćset) złotych; 4. zasądza od Dyrektora Szkoły Podstawowej A w G. na rzecz P. M. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. A. P.
Uzasadnienie
P. M. wniósł skargę na bezczynność Dyrektora Szkoły Podstawowej A w G. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej - arkuszy organizacji pracy szkoły w ich oryginalnej formie wraz ze stosownymi aneksami w roku szkolnym 2017/2018, 2018/2019 oraz 2019/2020.
W treści skargi jej autor wskazał na naruszenie art. 8, art. 12 § 1, art. 35 § 1 i § 3, art. 36 § 1 i art. 37 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 roku, poz. 256; dalej jako: "K.p.a."), poprzez przekroczenie terminów załatwienia sprawy. Opierając się na wskazanym zarzucie autor skargi wniósł o stwierdzenie bezczynności organu lub przewlekłego prowadzenia postępowania wraz z ustaleniem czy miało to miejsce z rażącym naruszeniem prawa, zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 14 dni od daty doręczenia akt, o wymierzenie organowy grzywny oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania według norm przypisanych.
W motywach skargi P. M. wskazał, iż o udostępnienie arkuszy pracy Szkoły Podstawowej w G występował do trzykrotnie w formie pisemnej oraz w formie ustnej. W dniu 4 września 2019 roku skarżący wystąpił drogą elektroniczną, jednak organ odmówił odpowiedzi w tej formie, a ponaglenie pozostało bez odpowiedzi, co potwierdza załączony do skargi zrzut ekranu poczty elektronicznej (załącznik nr 2). Następnie skarżący wystąpił ze stosownym wnioskiem w formie pisemnej w dniu 5 września 2019 roku (załącznik nr 3). Organ w dniu 17 września 2019 roku udzielił odpowiedzi, ale udostępnione arkusze nie były w formie oryginalnej (za pomocą korektora ukryte zostały wszelkie dane dotyczące nauczycieli). W ocenie skarżącego, nauczyciel pracujący w szkole publicznej jest osobą która pełni funkcję publiczną i jego dane zawarte w arkuszu organizacji pracy szkoły podlegają udostępnieniu, w ramach dostępu do informacji publicznej. Następnie w październiku 2019 roku skarżący zwrócił się po raz trzeci z pismem do organu o udostępnienie arkuszy w ich oryginalnej formie lub podania podstawy prawnej odmowy ich udostępnienia. Organ odmówił udostępnienia ww. dokumentów (załącznik 4 i 5).