Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 maja 2020 r., sygn. II SA/Lu 69/20
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wojtas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2020 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora [...] w L. z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora [...] w L. na rzecz skarżącego S. P. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 27 sierpnia 2015 r., S. P. wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w L. (dalej także jako: "[...]DLP" z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 429 ze zm.; dalej "u.d.i.p") w następującym zakresie:
1. Kogo w jakich terminach delegowała Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w L. do komisji egzaminacyjnej powoływanej przez Polski Związek Łowiecki na podstawie ustawy "Prawo Łowieckie" i w jakim czasie delegowano poszczególne osoby w okresie od 1 stycznia 2018 r. do chwili obecnej?
2. Kogo w jakich terminach delegowała Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w L. do komisji oceny samców zwierzyny płowej powoływanej na podstawie ustawy Prawo Łowieckie i w jakim czasie delegowano poszczególne osoby w okresie od 1 stycznia 2018 roku do chwili obecnej?
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w L. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 grudnia 2019 r., odmówiła udostępnienia informacji publicznej.
W uzasadnieniu ww. decyzji organ wskazał, że wnioskowane o udostępnienie informacje stanowią dane osobowe, o których mowa w art. 4 pkt 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., tzw. ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Organ powołując się na powyższy przepis wyjaśnił, że "dane osobowe" oznaczają wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej ("osobie, której dane dotyczą"); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną fizjologiczną genetyczną psychiczną ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej. Powyższe powoduje zatem, że podmiot dysponujący informacjami publicznymi (stanowiącymi jednocześnie chronione dane osobowe) zobowiązany jest do odmowy udostępnienia takich danych zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 i 2 u.d.i.p.