Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 maja 2020 r., sygn. I SA/Gl 33/20

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Agata Ćwik-Bury, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 maja 2020 r. sprawy ze skargi E. G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o umorzenie tytułów egzekucyjnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] nr [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 w zw. z art. 61a § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm. - dalej zwana K.p.a.), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, po rozpatrzeniu zażalenia E. G. (dalej zwana: zobowiązana, strona lub skarżąca), utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. z [...] nr [...] w sprawie odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie umorzenia tytułów egzekucyjnych nr nr: [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...].

Postanowienia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Podaniem z 1 kwietnia 2019 r. zobowiązana wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. o umorzenie tytułów egzekucyjnych nr nr: [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...], [...] z [...]. Uzasadniając swoje żądanie podniosła, że dochodzone na podstawie tych tytułów zobowiązania uległy przedawnieniu i tym samym wygasły na podstawie art. 59 § 1 pkt 9 w zw. z art. 70 § 1 i § 8 ustawy Ordynacja podatkowa. Podkreśliła, że zobowiązania, których wniosek dotyczy, są zabezpieczone hipoteką, jednak ustanowienie hipotek nie ma żadnego znaczenia w kwestii przedawnienia, w szczególności ze względu na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego wyrażone w wyroku z 8 października 2013 r. sygn. SK 40/12, a także liczne, przywołane w podaniu, orzeczenia NSA oraz WSA, w tym WSA w Gliwicach o sygn. III SA/Gl 196/18 - według których art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej jest niezgodny z Konstytucją, a zobowiązania które zostały zabezpieczone hipoteką przedawniły się po 5 latach na zasadzie art. 70 § 1 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00