Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 maja 2020 r., sygn. II SA/Bk 178/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor sądowy WSA Marcin Kojło, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 maja 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia S. w W. na decyzję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [...] w S. z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [...] w S. na rzecz skarżącego Stowarzyszenia S. w W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2019r., przesłanym za pośrednictwem poczty elektronicznej, Stowarzyszenie S. O. z siedzibą w W. zwróciło się do Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. [...] w S. (zwana dalej: PWSZ) o udzielenie informacji publicznej poprzez udostępnienie (w formie elektronicznej) obowiązujących na dzień złożenia wniosku skanów umów zawartych z W. H. i B. H. Stowarzyszenie wniosło jednocześnie o przekazanie żądanych informacji w formie elektronicznej na wskazany adres e-mail.

Rektor PWSZ decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] odmówił udzielenia wnioskowanej informacji publicznej, powołując jako podstawę prawną art. 16 ust. 1 i 2 w związku z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1330). W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w/w osoby nie pełnią funkcji publicznej i zatrudnione są w PWSZ w S. na podstawie umów o pracę na stanowiskach radca prawny. Z uwagi na ochronę danych osobowych osoby te nie wyraziły zgody na udostępnienie zawartych z nimi skanów umów o pracę podmiotom trzecim. W konsekwencji udostępnienie w/w umów, które zawierają dane osobowe, informacje o wysokości miesięcznego wynagrodzenia, naruszyłoby ich dobra osobiste. Rektor PWSZ zwrócił dodatkowo uwagę, że wniosek dotyczy umów wskazanych z imienia i nazwiska pracowników, a więc jest to wniosek ad personam. W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest zaś pogląd, że informacje ad personam nie stanowią informacji publicznej, a jedynie informacje dotyczące zakresu prywatności funkcjonariuszy publicznych są jawne i nie podlegają ograniczeniom jawności. W przypadku zaś pozostałych pracowników wykonujących funkcje pomocnicze taka informacja podlega ograniczeniu poprzez odmowę udzielenia informacji z powodu ochrony ich prywatności, o ile nie zrezygnowały z przysługującego im prawa ochronnego. Organ podkreślił jednocześnie, że nawet jeżeli dana osoba otrzymuje wynagrodzenie ze środków publicznych to nie oznacza, że każdy ma prawo wglądu w wysokość jej miesięcznego przelewu. Brak jest bowiem przepisu, który upoważniałby do ujawniania indywidualnych płac poszczególnych pracowników. Dopuszczalne jest natomiast wskazanie, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów, określonych widełek wynagrodzenia. Konkludując Rektor stwierdził, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia z informacjami podlegającymi ograniczeniu ze względu na prywatność osób fizycznych, co uzasadniało odmowę udzielenia żądanych informacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00