Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2020 r., sygn. V SA/Wa 1386/19

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Sędzia WSA - Bożena Zwolenik, Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Protokolant st. specjalista - Anna Wiśniewska, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2020 r. sprawy ze skargi N. w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem datowanym na [...] marca 2019 r. N. z M. (dalej: skarżąca, spółka lub strona) zwróciła się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ustalenia momentu utraty przez spółkę zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez siebie z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

We wniosku skarżąca podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami. W instalacjach do przetwarzania odpadów, takich jak składowiska oraz tzw. Okresowy Bioreaktor Beztlenowy, z zawartej w odpadach biomasy (frakcji biodegradowalnej) wytwarzany jest biogaz, który następnie wykorzystywany jest do wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Strona wyjaśniła, że w jednym ze swoich zakładów w miejscowości K. (dalej: Zakład 1) posiada instalację do energetycznego wykorzystania biogazu powstałego w wyniku fermentacji metanowej biomasy zawartej w składowanych odpadach. Otrzymywana w wyniku spalania biogazu energia elektryczna wytwarzana jest z odnawialnego źródła energii w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy dnia 20 maja 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2018 r. poz. 2389, ze zm., dalej: ustawa o odnawialnych źródłach energii). Instalację w Zakładzie 1 tworzą dwa generatory każdy o mocy 0,495 MW (łącznie 0,990 MW).

Strona podała, że posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej na okres od dnia [...] kwietnia 2016 r. do dnia [...] grudnia 2030 r. (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne Dz. U z 2018 r. poz. 755, ze zm., dalej: Prawo energetyczne), którą otrzymała od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE). Przedmiotem koncesji zgodnie z jej treścią jest "działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii, elektrowni biogazowej (BGS), stanowiącej jednostkę kogeneracji (SSP), o łącznej mocy zainstalowanej 0,990 MW (2x 0,495 MW), wykorzystującej w procesie spalania biogaz uzyskany w procesie fermentacji biomasy ze składowiska odpadów, zlokalizowanej w miejscowości [...] (...)".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00