Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 marca 2020 r., sygn. III SA/Po 927/19
Środki unijne
Dnia 4 marca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko Sędziowie WSA Marzenna Kosewska (spr.) WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st. sekr. sąd. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 marca 2020 roku przy udziale sprawy ze skargi W. Ż. na informację Wojewódzkiego Urzędu Pracy w [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienie protestu bez rozpatrzenia I. stwierdza, że pozostawienie protestu bez rozpatrzenia było nieuzasadnione i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia; II. zasądza od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...]- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W. Ż. złożyła [...] stycznia 2019 r. wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Osi Priorytetowej I Osoby młode na rynku pracy, Działania [...] Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy - projekty konkursowe, Poddziałania [...] Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w konkursie nr [...]
Pismem z [...] października 2019 r. Urząd Parcy poinformował wnioskodawczynię, że wniosek nie został zakwalifikowany do dofinansowania z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach konkursu.
Wnioskodawczyni wniosła protest od powyższej oceny, wnosząc o ponowną weryfikację co do kryteriów merytorycznych.
Pismem z [...] grudnia 2019 r. Urząd Parcy, działający jako Instytucja Pośrednicząca, poinformował wnioskodawczynię o:
1. pozostawieniu protestu bez rozpatrzenia ze względu na wyczerpanie kwoty na dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania [...] wskazując, że:
a) w przypadku, gdy na jakimkolwiek etapie postępowania w zakresie procedury odwoławczej zostanie wyczerpana kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach działania, właściwa instytucja, do której wpłynął protest, pozostawia go bez rozpatrzenia, informując o tym na piśmie wnioskodawcę, pouczając jednocześnie o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego na zasadach określonych w art. 61 (art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności realizowanych w perspektywie finansowej 2014-2020; Dz. U. z 2018 r., poz. 1431 ze zm., dalej: "ustawa wdrożeniowa");