Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 marca 2020 r., sygn. I SA/Ke 24/20

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 25 marca 2020 r. sprawy ze skargi P.K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...). nr (...) w przedmiocie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie z dnia (...) r.; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P.K. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem nr (...) z 15 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ) utrzymał w mocy postanowienie tego organu z (...)r. nr (...) o pozostawieniu wniosku z (...) r. złożonego przez P.K. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, bez rozpatrzenia.

Organ wyjaśnił, że 24 czerwca 2019 r. wpłynął do organu wniosek strony o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca wyjaśnił, że w prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Jest czynnym podatnikiem VAT. W okresie trwania umowy samochód jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, a czynsze leasingowe i koszty związane z bieżącą eksploatacją zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności, dokonywane jest także odliczanie podatku VAT od czynszów leasingowych i kosztów eksploatacji. Po okresie obowiązywania umowy leasingowej wnioskodawca zamierza dokonać wykupu powyższego samochodu. Nabycie to będzie miało charakter prywatny, tzn. samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej działalności gospodarczej. Poniesiona tytułem nabycia opłata nie zostanie zaliczona do podatkowych kosztów uzyskania przychodów i nie zostanie odliczony VAT, a samochód nie będzie dalej wykorzystywany w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Po okresie sześciu miesięcy zostanie sprzedany osobie trzeciej. W związku z opisem zdarzenia zadano pytanie czy, jeżeli po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego wnioskodawca zdecyduje się wykupić przedmiotowy samochód od leasingodawcy z przeznaczeniem na cele osobiste (prywatne, nie związane z działalnością gospodarczą), a na wykup zostanie wystawiona faktura VAT, to czy do wykupu tego samochodu na cele osobiste, jak i ewentualnie późniejszej jego sprzedaży (po okresie co najmniej sześciu miesięcy licząc od zakończenia miesiąca w którym nastąpi moment wykupu) zastosowanie znajdzie art. 10 ust.1 pkt 8 lit. d) u.p.d.o.f. oraz czy po wykupie i przekazaniu samochodu na cele osobiste należy skorygować koszty uzyskania przychodów w zakresie zaliczanych do nich wcześniej opłat leasingowych (w trakcie trwania umowy leasingu), kiedy to pojazd służył prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00