Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 marca 2020 r., sygn. II SA/Go 61/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski (spr.) Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2020 r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...]r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego A.K. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 16 listopada 2017 r. A.K. złożył wniosek o wydanie polskiego krajowego prawa jazdy kat. B, BE. Weryfikując przedłożone dokumenty Starosta ustalił, że wnioskodawca jest obywatelem Niemiec. W związku z tym wystąpił w dniu 5 lutego 2018 r. do Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego w Niemczech w celu sprawdzenia czy wyżej wymieniony nie posiada niemieckiego krajowego prawa jazdy. Wspomniany urząd przesłał pismo z dnia [...] marca 2018 r. informujące, że A.K. nie posiada obecnie ważnego niemieckiego prawa jazdy, gdyż w dniu [...] sierpnia 2012 r. został on pozbawiony uprawnień do kierowania pojazdami. Decyzja ta obowiązuje do dnia [...] sierpnia 2027 r. i do tego czasu A.K. może uzyskać prawo jazdy w Niemczech pod warunkiem przedłożenia pozytywnego wyniku badań lekarsko-psychologicznych. Według organu I instancji informacja ta świadczy o tym, że spełnione zostały przesłanki z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r.
o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm. - określanej dalej jako u.k.p.), zgodnie z którym prawo jazdy nie może być wydane osobie, która uzyskała za granicą krajowe prawo jazdy, a prawo to zostało zatrzymane lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte - w okresie zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia, gdyż de facto wnioskodawca nie może bezwarunkowo uprawnień tych odzyskać.