Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 marca 2020 r., sygn. I SA/Gd 2255/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, , , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 11 marca 2020 r. sprawy ze skargi A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w z dnia 23 sierpnia 2019 r. nr SKO.[...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "Kolegium", "organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy G. (dalej: "organ pierwszej instancji") z dnia 12 lipca 2019 r. określającą Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - Nadleśnictwo D. (dalej: "skarżący", "Nadleśnictwo") wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2016 r.

W uzasadnieniu swojego stanowiska w sprawie organ odwoławczy wskazał,

że Nadleśnictwo jest zarządcą nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa położonych na terenie gminy G.. Na części nieruchomości stanowiących użytki leśne posadowiono linie energetyczne stanowiące własność A S.A.

i B S.A., z którymi to podmiotami Nadleśnictwo zawarło umowy służebności przesyłu.

Ww. spółki są operatorami prowadzącymi działalność w zakresie m.in. dystrybucji energii elektrycznej. Grunty te zostały udostępnione m.in. ma posadowienie na nich słupów przesyłowych oraz rozciągnięcie pomiędzy nimi sieci energetycznej, a także w celu utrzymania i umożliwienia prawidłowej eksploatacji, konserwacji, remontu i modernizacji tych linii i urządzeń elektroenergetycznych w sposób gwarantujący prawidłowe funkcjonowanie systemu dystrybucyjnego. Do gruntów tych operator musi mieć ciągły dostęp m.in. w celu usuwania awarii czy konserwacji, remontów i modernizacji posadowionych na przedmiotowych gruntach budowli, a także w celu oczyszczania ich

z roślinności. Z tych względów wydzielono na tych gruntach pasy technologiczne (eksploatacyjne) znajdujące się pod napowietrznymi liniami, które mają umożliwiać efektywne i bezpieczne wykonywanie przez przedsiębiorcę uprawnień w ramach wykonywania działalności gospodarczej. W ocenie Kolegium, sporne grunty są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, która to działalność jest decydująca i dominująca na tych gruntach, oraz - co do zasady - wyłącza prowadzenie na nich działalności leśnej. Wytyczenie pasa technicznego wymaga bowiem usunięcia drzew lub krzewów lub ich podkrzesywania w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpiecznej pracy linii i urządzeń elektroenergetycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00