Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 marca 2020 r., sygn. I SA/Gd 141/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 18 marca 2020 r. sprawy ze skargi W. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 31 października 2018 r., Sygn. akt [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Postanowieniem z dnia 31 lipca 2018 r. Prezydent Miasta (dalej: "Prezydent", "organ pierwszej instancji") uznał za niezasadne zarzuty W. K. (dalej: "strona", "skarżący") w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej.

Powyższe postanowienie zostało wysłane na adres zamieszkania strony ([...], ul. [...]). Z uwagi na nieobecność adresata pod wskazanym adresem, w dniu 2 sierpnia 2018 r. przesyłka zawierająca ww. postanowienie została pozostawiona na okres 14 dni do dyspozycji adresata w placówce pocztowej. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma umieszczono w oddawczej skrzynce pocztowej adresata. W dniu 16 sierpnia 2018 r. przesyłka została odebrana przez A. K. (pełnomocnika pocztowego).

W dniu 24 sierpnia 2018 r. W. K. nadał w urzędzie pocztowym przesyłkę zawierającą zażalenie na postanowienie z dnia 31 lipca 2018 r.

Postanowieniem z dnia 31 października 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "Kolegium", "organ odwoławczy") stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia zażalenia.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.) - dalej: "k.p.a.", zażalenie na postanowienie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie. Zgodnie natomiast z art. 17 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314 ze zm.), o ile przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzygnięcie i zajmowane przez organ egzekucyjny lub wierzyciela stanowisko w sprawach dotyczących postępowania egzekucyjnego następuje w formie postanowienia. Na postanowienie to służy zażalenie, jeżeli niniejsza ustawa lub Kodeks postępowania administracyjnego tak stanowi. Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00