Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. IV SA/Wr 478/19
Inspekcja sanitarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Aleksandra Wysocka, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 lutego 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. sp. k z/s w J. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wstrzymania wprowadzania do obrotu produktu oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
D. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. (dalej: DPWIS we W.) decyzją nr [...] z dnia [...] września 2019 r., po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. Sp. k. ul. [...], [...] J. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w J. (dalej: PPIS w J.) nr [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r. nakazującej A Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą w J. "czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu produktu pn. "[...]", do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego wszczętego przez Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie i zobowiązującego spółkę A postanowieniem znak: [...] z dnia [...].06.2019 r. do przedłożenia opinii właściwej jednostki naukowej potwierdzającej czy przedmiotowy produkt jest środkiem spożywczym zgodnie z zaproponowaną przez spółkę kwalifikacją oraz czy spełnia wymagania określone dla suplementów diety, działając na podstawie:
• art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j.Dz. U. z 2019,poz. 59),
• art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, z późn.zm., dalej także: k.p.a.), utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w J. nr [...] z dnia [...].08.2019 r.
W uzasadnieniu podał, że w dniu 17 czerwca 2019 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w J. (dalej także PPIS w J.) otrzymał pismo D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. (dalej także DPWIS we W.) z dnia 13.06.2019 r. przekazujące przesłane przez Głównego Inspektora Sanitarnego pisma oraz z dnia 10.06.2019 r. dotyczące produktu pn. "[...]", w sprawie zamiaru wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ww. produktu przez A Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w J. Główny Inspektor Sanitarny w swoich pismach poinformował ww. przedsiębiorcę o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2016 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019r. poz. 1251 z późn.zm.) oraz zobowiązał go do przedłożenia opinii właściwej jednostki naukowej potwierdzającej czy przedmiotowy produkt jest środkiem spożywczym zgodnie z zaproponowaną przez podmiot działający na rynku spożywczym kwalifikacją oraz czy spełnia wymagania określone dla suplementu diety/ Zgodnie z deklaracją przedsiębiorcy, zamieszczoną w oznakowaniu przedmiotowego produktu, jest on przeznaczony dla niemowląt, dzieci i dorosłych, a zalecana do spożycia dzienna porcja produktu zawiera liofilizowane żywe kultury bakterii szczepu rhamnosus GG (ATCC 53103) w ilości 5 x 109 CFU dla niemowląt i dzieci do 12 r.ż. oraz 10 x 109 CFU dla dzieci powyżej 12 r.ż. i dorosłych. Główny Inspektor Sanitarny w swoich pismach podkreślił, iż w związku z tym, że przedmiotowy produkt przeznaczony jest w celu uzupełnienia normalnej diety m.in. niemowląt i dzieci, a więc szczególnie wrażliwej grupy populacji konieczne jest, aby A Sp. z o.o. Sp. k. przedłożyło opinię właściwiej jednostki naukowej potwierdzającą bezpieczeństwo i poprawność kwalifikacji przedmiotowego produktu do grupy suplementów diety.