Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2020 r., sygn. II SA/Wa 1594/19

Służba celna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Janusz Walawski (spr.), , Aleksandra Weiher, Protokolant specjalista, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2020 r. sprawy ze skargi E.K. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w [...] pismem z dnia [...] lutego 2017 r. poinformował E.K. (dalej także jako "skarżąca"), że na podstawie art. 165 ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm. - dalej jako "PwKAS") z dniem 1 marca 2017 r. miejscem wykonywania jej obowiązków służbowych będzie Urząd Skarbowy w [...].

Wobec powyższego skarżąca złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i wydanie w stosunku do niej decyzji nakazującej pełnienie obowiązków służbowych

w dotychczasowym miejscu. Ponadto pismem z dnia 31 maja 2017 r. skarżąca wezwała Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej także jako "DIAS w [...]") do złożenia jej propozycji służby wskazując, że w dniu [...] lutego 2017 r. otrzymała propozycję pracy, co w jej ocenie stanowi oczywistą pomyłkę lub jest rażącym błędem prawnym z uwagi na fakt, że na mocy przepisu art. 165 ust. 3 i 7 PwKAS dotychczasowi funkcjonariusze Służby Celnej stają się funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej oraz otrzymują do dnia 31 maja 2017 r. propozycje służby.

Kolejnym pismem z dnia 31 maja 2017 r. skarżąca wezwała DIAS w [...] do przedłożenia jej propozycji służby.

W następnym piśmie z dnia 9 czerwca 2017 r. skarżąca wezwała DIAS w [...] do usunięcia naruszenia prawa i przedstawienia jej propozycji służby na podstawie art. 165 ust. 7 PwKAS.

W odpowiedzi na powyższą korespondencję, DIAS w [...] poinformował skarżącą, że ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. PwKAS w art. 165 ust. 7 oraz w art. 170 ust. 1 wskazuje ustawowe przesłanki, którymi pracodawca winien się kierować przedkładając propozycję pracy lub służby. Dodał, iż ani w ustawie PwKAS, ani w ustawie o KAS nie wskazano przesłanek, którymi należy się kierować propozycji nie przedkładając. W związku z tym, DIAS posiada uprawnienie zarówno do przedłożenia propozycji (oceniając przesłanki wskazane w art. 165 ust. 7 ustawy PwKAS), jak i jej nieprzedłożenia, bez obowiązku uzasadnienia swojego stanowiska. Nawiązując natomiast do pisma z dnia 9 czerwca 2017 r., zawierającego wezwanie do usunięcia naruszenia prawa poprzez przedstawienie propozycji służby, DIAS w [...] wskazał, iż przepisy ww. ustawy przewidują sytuację nieotrzymania przez pracownika lub funkcjonariusza do dnia 31 maja 2017 r. pisemnej propozycji określającej nowe warunku zatrudnienia albo pełnienia służby, jak również nie przewidują formy decyzji dla propozycji pracy dla funkcjonariusza i uznał tym samym wezwanie za bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00