Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. II SA/Wa 2200/19
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.), Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, , Agnieszka Fidor, Protokolant starszy referent, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "[...]" na decyzję Telewizji Polskiej S.A. z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję w zakresie udostępnienia informacji w przedmiocie łącznej kwoty związanej z organizacją imprezy sylwestrowej przez Telewizję Polską S.A. w roku 2015, 2016 i 2017; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Telewizji Polskiej S.A. na rzecz Stowarzyszenia "[...]" kwotę 340 złotych (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2018 r. Stowarzyszenie [...] (strona, skarżący) zwróciła się do Telewizji Polskiej S.A. (dalej także jako "TVP S.A." lub "TVP") o udostępnienie informacji publicznej. Przedmiotem wniosku było przekazanie informacji publicznej dotyczącej:
- łącznej kwoty związanej z organizacją imprezy sylwestrowej przez TVP w roku 2015, 2016, 2017,
- skanów umów dotyczących organizacji tych imprez.
Organ odmówił udzielenia powyższych informacji decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r.
Decyzja ta została uchylona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 września 2018 r. (sygn. akt: II SA/Wa 350/18). W ocenie Sądu organ nie wyjaśnił w sposób wystarczający kwestii wystąpienia negatywnej przesłanki uzasadniającej odmowę udzielenia informacji publicznej, o jakiej mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2011 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2018 r. poz. 1330 z późn. zm.). Uzasadnienie zaskarżonej decyzji było zdaniem Sądu lakoniczne i ogólnikowe, ograniczające się do prostej konstatacji, iż żądane informacje należy uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa, co ma stanowić o zasadności jej nieudostępnienia, gdyż posiadają one wartość gospodarczą. Sąd stwierdził, iż zaskarżona decyzja, została wydana z naruszeniem przepisów postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 7, art. 77 § 1, art. 107 § 3 oraz art. 80 k.p.a. Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organ zobowiązany jest stosować się do poglądów przedstawionych w uzasadnieniu wyroku.