Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. I SA/Wa 1821/18
Administracyjne postępowanie; Grunty warszawskie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska WSA Dariusz Pirogowicz Protokolant sekretarz sądowy Justyna Kobylarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2020 r. sprawy ze skarg M. M., B. Z. i [...] na decyzję Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie wydania decyzji z naruszeniem prawa oddala skargi. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (dalej jako "Komisja" lub "organ") decyzją z [...] lipca 2018 r. nr [...] stwierdziła wydanie z naruszeniem prawa decyzji Prezydenta [...] (dalej jako "Prezydent") z [...] lutego 2006 r. nr [...] oraz z [...] grudnia 2007 r. nr [...].
Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Nieruchomość położona w W. przy ul. [...], oznaczona nr hip. [...], objęta została w posiadanie przez gminę [...] na podstawie rozporządzenia Ministra Odbudowy z dnia 7 kwietnia 1946 r. w sprawie obejmowania gruntów w posiadanie przez gminę m.st. Warszawy (Dz.U. R.P. Nr 16, poz. 112) w dniu 31 lipca 1947 r., tj. z dniem ukazania się w Dzienniku Urzędowym Nr 13 Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy ogłoszenia o dokonanych w dniu [...] czerwca 1947 r. oględzinach m.in. ww. gruntu. Termin do złożenia wniosku o przyznanie własności czasowej upływał w dniu 31 stycznia 1948 r.
Właściciele nieruchomości - L. i S. małż. N. w dniu 26 stycznia 1948 r. wystąpili z wnioskiem o przyznanie prawa własności czasowej.
Prezydium Rady Narodowej [...] orzeczeniem administracyjnym z [...] lipca 1950 r. nr [...], działając na podstawie art. 1, art. 5, art. 7 i art. 8 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279), powoływanego dalej jako "dekret", odmówiło dotychczasowym właścicielom przyznania prawa własności czasowej do gruntu przedmiotowej nieruchomości. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazało, że zgodnie z opracowywanym planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości przeznaczony jest pod społeczne budownictwo mieszkaniowe, w związku z czym nie można pogodzić korzystania z gruntu przez dotychczasowych właścicieli z jego przeznaczeniem według planu. Jednocześnie stwierdzono, że wszystkie budynki - fragmenty murów znajdujące się na gruncie - przeszły na własność Skarbu Państwa.