Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. VI SA/Wa 2132/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka Sędzia WSA Aneta Lemiesz Protokolant ref. staż. Robert Mirończyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2020 r. sprawy ze skargi P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2019 r. nr Sp. [...] w przedmiocie prawa ochronnego na słowny znak towarowy oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 13 sierpnia 2018 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek P. GmbH z siedzibą w A., Niemcy o unieważnienie w całości prawa ochronnego na znak towarowy słowny "Mixobet" o numerze [...]. Powyższe prawo ochronne udzielone zostało na rzecz A. D. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą H. z siedzibą w J., a znak towarowy przeznaczony został do oznaczania następujących towarów zawartych w klasie 7 Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług: mieszalniki, miksery (maszyny), mieszalniki do betonu.
Jako podstawę prawną wnioskodawca wskazał art. 132 ust. 2 pkt 2 i ust. 5 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm., dalej p.w.p.). W uzasadnieniu wnioskodawca podniósł, że jest renomowanym producentem nowoczesnych maszyn budowlanych przeznaczonych do produkcji i podawania mieszanki betonowej do wylewania posadzek (jastrychu). Do oznaczania swoich maszyn, dostępnych od lat również na rynku polskim, już od 1966 roku posługuje się stanowiącym nazwę własną oznaczeniem "Mixokret". Wnioskodawca podkreślił, że sporny znak towarowy narusza udzielone na jego rzecz wcześniejsze prawo z rejestracji unijnego słownego znaku towarowego "Mixokret" o numerze [...] z pierwszeństwem od dnia [...] marca 2004 r. Ochrona przeciwstawionego unijnego znaku towarowego obejmuje następujące towary z klasy 7 klasyfikacji nicejskiej: maszyny, w szczególności maszyny budowlane; mechaniczne mieszarki i przenośniki (podawarki); części zamienne i akcesoria do wymienionych towarów. Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na przysługujące mu z wcześniejszym pierwszeństwem prawo do unijnego znaku towarowego "Mixokret", udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy "Mixobet" o numerze [...] nastąpiło z naruszeniem obowiązującego w dacie zgłoszenia tego znaku towarowego (tj. w dniu 13 października 2014 r.) art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p.