Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. II SA/Rz 1371/19
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Paweł Zaborniak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Parafii [...] w [...] na czynność Wójta Gminy [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru nauczania lekcji religii prawosławnej -skargę oddala-
Uzasadnienie
II SA/Rz 1371/19
U z a s a d n i e n i e
Przedmiotem skargi Parafii [...] w [...] jest czynność (pismo) Wójta [...] z [...] października 2019 r. nr [...] dotycząca ustalenia wymiaru nauczania lekcji religii prawosławnej.
Jak wynika z akt administracyjnych sprawy, wnioskiem z [...] października 2019 r. działający imieniem Parafii proboszcz ks. B.Z., wystąpił do Wójta jako organu prowadzącego Szkołę Podstawową w [...] o podjęcie czynności polegającej na zobowiązaniu dyrektora tej szkoły do zorganizowania na jej terenie nauczania lekcji religii prawosławnej w roku szkolnym 2019/2010 oraz ustalenie wymiaru godzin nauczania w wymiarze 12 godzin tygodniowo zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155 ze zm.) w zw. z art. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r., poz. 1481 ze zm.).
W treści wniosku wskazał, że w SP w [...] chęć uczestniczenia w lekcjach religii prawosławnej w roku szkolnym 2019/2020 wyrazili rodzice 11 uczniów, w tym uczęszczających do klasy - 0 (przedszkole) - 1, klasy I - 1, klasy II - 2, klasy III - 2, klasy IV - 1, klasy V - 3 i klasy VIII - 1 uczeń. Podniósł, że zgodnie z § 8 rozporządzenia, nauka religii w szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się co do zasady w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo dla każdej z klas. Pomimo woli rodziców oraz wynikającego z § 5 ust. 1 rozporządzenia ustawowego obowiązku zatrudnienia nauczyciela religii na podstawie pisemnego skierowania wydanego przez właściwe władze zwierzchnie danego kościoła lub związku wyznaniowego, lekcje nauczania religii prawosławnej nie zostały przez Dyrektora SP w [...] w sposób formalny i zgodny z przepisami prawa zorganizowane, a nauczyciel religii nie został w szkole we wskazanym wymiarze 12 godzin tygodniowo zatrudniony.