Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. II SAB/Rz 129/19
Służba celna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Magdalena Józefczyk /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 lutego 2020 r. sprawy ze skargi E. S. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w przedmiocie braku złożenia propozycji służby -skargę oddala-
Uzasadnienie
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wpłynęła skarga ES w dniu 13 października 2017 r. do (dalej: "skarżącej"), w której zaskarżyła "bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] wyrażającą się w braku złożenia propozycji służby w służbie celno - skarbowej".
Skarżąca podniosła, że zgodnie z art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 z późn. zm., dalej zwana w skrócie p.w.KAS) Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: "DIAS") miał obowiązek złożyć jej pisemną propozycję określająca nowe warunki pełnienia służby. Służbę jako funkcjonariusz celny rozpoczęła w dniu 19 października 1994 r., a nawiązanie stosunku służby nastąpiło w drodze mianowania. W dniu 29 maja 2017 r. przedstawiono jej propozycję zatrudnienia, którą przyjęła z uwagi na działanie pod silnym przymusem ekonomicznym. Nie otrzymała propozycji służby, pomimo spełnienia warunków do pozostania w służbie. Zdaniem skarżącej, obowiązkiem DIAS, wynikającym z art. 165 ust. 7 p.w.KAS w zw. z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1947 z późn. zm.), było przedstawienie propozycji służby. Zarzucając przepisom niekonstytucyjność wskazała na nierówne traktowanie osób, które w takiej samej sytuacji prawnej otrzymały propozycję pracy, służby lub nie otrzymywały żadnej propozycji.