Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. I SA/Rz 919/19
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.NSA Jacek Surmacz, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Sędzia WSA Grzegorz Panek /spr./, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2020 r. sprawy ze skargi "A." s.c. D.G., T.S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej "A." s.c. D.G., T.S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi spółki cywilnej "A" była interpretacja indywidulana przepisów prawa podatkowego z dnia [...] października 2019r., nr [...], dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży restauracji za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji niepodlegania ustawie VAT i braku konieczności udokumentowania fakturą tej sprzedaży.
We wniosku o wydanie interpretacji gmina podała, że jest podatnikiem VAT czynnym, który prowadzi działalność gospodarczą usługi gastronomiczne - restauracje szybkiej obsługi. W dniu 14 sierpnia 2018 r. spółka dokonała sprzedaży - przeniesienia własności - jednej restauracji, którą prowadzi w ramach posiadanej umowy franczyzy.
Restauracja ta jest zlokalizowana w jednej z galerii handlowych w G. Działa w lokalu wynajmowanym i są w niej wszystkie niezbędne środki trwałe i wyposażenie umożliwiające pracę restauracji. W lokalu spółka dokonała na własny koszt remontu oraz modernizacji na potrzeby restauracji.
W ramach umowy sprzedaży jako przedmiot sprzedaży określono gotowe do pracy przedsiębiorstwo restauracji. W szczególności wskazano, że przedmiotem sprzedaży były wszelkie rzeczy ruchome stanowiące elementy środków trwałych i wyposażenia wykorzystywanego w ramach tej restauracji a na nabywcę przechodzą wszelkie trwające stosunki pracy z osobami tam zatrudnionymi, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych: umowy franczyzowej, umów leasingu oraz umów licencji, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z rejestracji wykorzystywanych w ramach przedsiębiorstwa domen internetowych, wszelkie prawa do profili (kont) w mediach społecznościowych, w szczególności na portalu społecznościowym Facebook, w tym wszelkie prawa majątkowe, prawa autorskie do publikowanych treści w ramach tych profili, wszelkie inne wierzytelności i zobowiązania pieniężne oraz niepieniężne dotyczące składników materialnych i niematerialnych przypisanych do tej restauracji, w tym także - choć nie wyłącznie - stosunków prawnych pomiędzy sprzedającą a podmiotami świadczącymi na podstawie umów cywilnoprawnych usługi dotyczące przedsiębiorstwa restauracji.