Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. II SA/Po 637/19
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2020 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej z dnia [...] czerwca 2019 r. Nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej; oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lutego 2019 r. D. C. zwrócił się do Dyrektora Aresztu Śledczego w [...] o udostępnienie informacji publicznej w zakresie wskazania ilości sztuk korespondencji urzędowej, którą Areszt Śledczy w [...] wysłał w lipcu 2017 r. w imieniu osadzonych osób (pkt 1) oraz w imieniu własnym (pkt 2). Jednocześnie D. C. wniósł o wskazanie, na jakiej podstawie zostały ustalone informacje stanowiące odpowiedź na pkt 1 i 2 wniosku.
Pismem z dnia [...] marca 2019 r. Dyrektor Aresztu Śledczego w [...] działając na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1330; dalej: "u.d.i.p") wezwał wnioskodawcę do wykazania, w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, że uzyskanie informacji, o której mowa we wniosku z dnia [...] lutego 2019 r., jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Organ I instancji wyjaśnił, że informacja publiczna, o której udostępnienie zawnioskowano, jest informacją publiczną przetworzoną. Istotą informacji publicznej przetworzonej jest fakt składania się na taką informację pewnej sumy informacji publicznej prostej, której przygotowanie poprzedzone jest przeprowadzeniem odpowiednich analiz, zestawień, wyciągów, usuwania danych chronionych prawem. Uzyskanie dostępu do informacji publicznej mającej charakter przetworzony jest zasadne jedynie wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, iż udostępnienie informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, nie zaś wyłącznie dla prywatnego interesu wnioskodawcy.