Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2020 r., sygn. I SA/Po 796/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2020 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w [.. .] z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę 997zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2019 r. A. T. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...] sierpnia 2019 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...], [...], wydaną w przedmiocie orzeczenia o solidarnej ze spółką [...] Sp. z o.o (obecnie w likwidacji) odpowiedzialności skarżącej jako byłego prezesa zarządu tej spółki za jej zaległości podatkowe powstałe w podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której postanowieniem z [...] lipca 2018 r. Naczelnik wszczął wobec skarżącej postępowanie podatkowe w sprawie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe ww. spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 r., podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2013 r. wraz z odsetkami od tych zaległości i kosztami postępowania egzekucyjnego. W trakcie prowadzonego postępowania skarżąca kwestionowała swoją odpowiedzialność, żądając przeprowadzenia dowodów w postaci protokołów rozpraw przeprowadzonych przez Sąd Rejonowy w [...] w sprawach VGC [...], V Gnc [...] i VGC [...]; dokumentów z akt postępowania przygotowawczego V DS. [...], pisma z [...] lutego 2016 r. CBŚ w [...], protokołu przesłuchania M. G., protokołu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, umowy zbycia udziałów z [...] kwietnia 2014 r. i dokumentacji medycznej skarżącej. W kierowanych do organu pismach skarżąca (za pośrednictwem pełnomocnika) wyjaśniała, że spółce zatrudniła się jako magazynier i sprzątaczka, po tym jak utraciła pracę pakowacza w innym przedsiębiorstwie. Bez swojej wiedzy i zgody została powołana przez wspólników spółki na członka zarządu, o czym faktycznie dowiedziała się dopiero od pracownika banku, który został do niej skierowany celem podpisania umowy. Wielokrotnie zwracała się do wspólników spółki z prośbą o usunięcie jej z zarządu, bowiem jest jedynie prostym pracownikiem magazynu, bez wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu. W toku postępowania przygotowawczego w sprawie karnej, która się toczy dowiedziała się o istnieniu dokumentów z jej sfałszowanym podpisem. Nie miała wiedzy co do zaciąganych przez spółkę zobowiązań i nie wyrażała na nie zgody. Nigdy nie została faktycznie dopuszczona do prowadzenia spraw spółki, powierzono jej jedynie pracę sprzątaczki i pracownika fizycznego w magazynie. Nie miała wglądu na sprawy finansowe spółki, ani wiedzy o faktycznym przedmiocie jej działalności, zatem nie mogła wiedzieć, że zaprzestała płacenia długów. Skarżąca przedstawiła swoje problemy zdrowotne trwające od 2008 r., które to nasiliły się w 2012 r. a następnie doprowadziły do próby samobójczej. Z karty informacyjnej leczenia szpitalnego wynika, że aktualny poziom funkcjonowania intelektualnego skarżącej mieści się zdecydowanie poniżej przeciętnej, tłumi i hamuje swoje potrzeby, co skutkuje łatwym podporządkowywaniem się poleceniom i dyscyplinie. Skarżąca leczy się psychiatrycznie od 2009 r., o czym wiedzieli wspólnicy spółki. W wyniku wielokrotnego domagania się odwołania jej z funkcji członka zarządu, nastąpiło to w dniu [...] sierpnia 2013 r.
-
keyboard_arrow_right