Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2020 r., sygn. III SA/Po 849/19
Transport
Dnia 25 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka (spr.) WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st.sekr.sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2020 roku przy udziale sprawy ze skargi P. L. na decyzję Inspektor Transportu Drogowego z dnia [...] września 2019r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę
Uzasadnienie
Inspektor Transportu Drogowego (dalej: "GITD") decyzją z 30 września 2019 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 4 pkt 11 i 22, art. 18 ust. 4a, ust. 4b, art. 92 a ust. 1, 3 i 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 58), zwanej dalej u.t.d., oraz Ip. 2.11 załącznika nr 3 do u.t.d., utrzymał w mocy w całości decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "WITD") z [...] czerwca 2019 r. o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości [...] zł na skarżącego za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] kwietnia 2019 r. w [...] doszło do kontroli pojazdu kierowanego przez K. B.. Wykonawcą przewozu był skarżący, czego nie zakwestionował on w toku postępowania. Przewóz został zamówiony za pośrednictwem aplikacji [...]. Skarżący wypłaca kierującej pojazdem wynagrodzenie za przewóz osób. Pasażer nie podpisał umowy w lokalu przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym organ I instancji stwierdził wykonywanie przewozu okazjonalnego pojazdem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a ustawy o transporcie drogowym.
Organ odwoławczy, utrzymując w mocy decyzję organu I instancji, stwierdził, że zarzuty odwołania są niezasadne.
Organ wskazał, że zgodnie z art. 4 pkt 11 u.t.d. przewóz okazjonalny to przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego. Do wykonywania tego przewozu jest niezbędne uzyskanie odpowiedniej licencji - w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.