Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. II SA/Łd 875/19
Ochrona środowiska
Dnia 28 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.), Asesor WSA Małgorzata Kowalska, , Protokolant Asystent sędziego Daria Przybylska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2020 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej z siedzibą w J. na zarządzenie pokontrolne [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Ł. Delegatury w S. z dnia [...] roku znak: [...] w przedmiocie nakazu podjęcia działania w celu wygłuszenia pracy instalacji chłodniczej 1. uchyla zaskarżone zarządzenie; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Ł. Delegatury w S. na rzecz strony skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej z siedzibą w J. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. A. P.
Uzasadnienie
[...] Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Ł. zarządzeniem pokontrolnym z [...], wydanym po przeprowadzeniu kontroli w A sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w J. — sklep przy ul. A w B., nakazał podjęcie niezwłocznych działań w celu wygłuszenia pracy instalacji chłodniczej pracującej na dachu sklepu, do poziomu nie powodującego przekroczeń dopuszczalnej emisji hałasu.
W treści tego zarządzenia Inspektor wskazał, że działania kontrolne zostały podjęte na skutek skargi wniesionej przez mieszkańców zabudowań jednorodzinnych, znajdujących się w sąsiedztwie kontrolowanego sklepu. Skarga dotyczyła uciążliwości przejawiającej się w pracy urządzeń chłodniczych zainstalowanych na dachu sklepu, która miała uniemożliwiać nocny wypoczynek. W czasie kontroli przeprowadzonej między 25 lipca a 12 sierpnia 2019 r., stwierdzono, że doszło do nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymagań ochrony środowiska, to jest: w punkcie pomiarowym nr 2, w porze nocnej, nastąpiło przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego na tereny chronione akustycznie o 14,2 dB. Na badanym terenie, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i treścią rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 112), dopuszczalne normy hałasu wynosiły: 55 dB w porze dnia i 45 dB w porze nocy. Pomiary emisji hałasu zostały wykonane w nocy z 30 na 31 lipca 2019 r., w punktach zlokalizowanych na terenie sąsiedniej posesji, przy ul. B 3. Wartości równoważnego poziomu dźwięku osiągnęły w punkcie pomiarowym nr 1 — 55,3 dB, zaś w punkcie nr 2 — 59,2 dB. Pomiary wykazały zatem przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego na teren chroniony akustycznie o 14,2 dB w punkcie nr 2. Z uwagi na wysoki poziom przekroczenia dopuszczalnej emisji hałasu, nakazano podjęcie działań niezwłocznie po otrzymaniu zarządzenia oraz wyznaczono termin przesłania pisemnej informacji o zakresie podjętych działań służących wyeliminowaniu naruszeń na dzień 30 września 2019 r. Jako podstawę prawną zarządzenia Inspektor wskazał art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 1355; dalej: u.i.o.ś.), a także art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 1396; dalej: u.p.o.ś.). Wydane zarządzenie zostało skierowane do Zarządu A sp. z o.o. sp. k. i jemu doręczone.