Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 lutego 2020 r., sygn. I SA/Lu 436/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kowalczyk Sędziowie NSA Danuta Małysz, WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2020 r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] nr [...]; II. umarza postępowanie podatkowe; III. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz W. C. kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, dalej: "Dyrektor Izby Administracji Skarbowej", "organ odwoławczy", utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...], dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ pierwszej instancji", z dnia [...] r. w przedmiocie ustalenia W. C., dalej: "podatnik", "skarżący", zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł.

Z zaskarżonej decyzji oraz z akt sprawy wynika, że aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia [...] r. (rep. A nr [...]) notariusz poświadczył, że spadek po J. C., zmarłym w dniu [...] r. w K., ostatnio zamieszkałym w [...], na podstawie ustawy odziedziczyli: żona W. C., syn W. C. oraz córka B. C., w udziale wynoszącym po [...] części. Akt ten został zarejestrowany w rejestrze aktów poświadczenia dziedziczenia prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną w dniu jego sporządzenia, tj. [...] r.

W dniu [...] r. do organu podatkowego pierwszej instancji wpłynęło zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2), w którym podatnik wykazał nabycie, tytułem dziedziczenia, udziału wynoszącego [...] części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość wraz z udziałem w nieruchomości, położonym w [...] oraz udziału wynoszącego [...] części w garażu w zabudowie szeregowej z udziałem w gruncie. Organ podatkowy, po wezwaniu podatnika do złożenia wyjaśnień, postanowieniem z dnia [...] r. wszczął postępowanie podatkowe i w kolejnym piśmie wezwał podatnika w trybie art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej do złożenia szczegółowego opisu nieruchomości, w których nabył udział oraz do wskazania czy spełnia warunki do zastosowania ulgi określonej w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.), dalej: u.p.s.d. Z odpowiedzi pełnomocnik podatnika wynikało, że na skutek upływu długiego czasu, jaki upłynął od śmierci spadkodawcy nie pamięta on stanu nieruchomości na datę otwarcia spadku. W wyniku przeprowadzonego przez organ w dniu [...] r. dowodu z oględzin nieruchomości z udziałem pełnomocnik podatnika pozyskano informacje dotyczące stanu technicznego lokalu mieszkalnego i garażu na dzień śmierci spadkodawcy oraz wykonano dokumentację fotograficzną. Następnie w oparciu o posiadane informacje o przedmiocie spadku oraz dane z aplikacji komputerowej na temat wartości lokali mieszkalnych i garaży położonych w [...], organ podatkowy uznał wstępnie, iż wartość rynkowa przedmiotu spadku według stanu z dnia nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego wynosi [...] zł, a wartość nabytego przez podatnika udziału wynosi [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00