Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. II SA/Ke 792/19
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Asesor WSA Agnieszka Banach, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2020 r. przy udziale Wiesławy Klimontowicz Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kielce - Zachód w Kielcach delegowanej do Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej Dyrektor IAS) po rozpoznaniu odwołania A. B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego znak: [...] wymierzającej karę pieniężną w wysokości 100.000 zł za posiadanie zależne lokalu o nazwie [...], w którym w dniu 28 listopada 2018 r. znajdował się niezarejestrowany automat do gier o nazwie [...] i w którym prowadzona była działalność gastronomiczna.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 28 listopada 2018 r. funkcjonariusze Urzędu Skarbowego w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego ujawnili w lokalu o nazwie [...] urządzenie o nazwie [...]. Dowód z przeprowadzonego eksperymentu procesowego wykazał, że gry prowadzone na ujawnionym urządzeniu są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwanej dalej u.g.h., gdyż prowadzone są na urządzeniu elektronicznym, zawierają element losowości, umożliwiają uzyskanie wygranej rzeczowej, o której mowa w art. 2 ust. 4 u.g.h. oraz umożliwiają uzyskanie wygranej pieniężnej w postaci monet o nominale 5 zł. Dodatkowo, w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, włączono jako dowód w sprawie opinię biegłego sądowego Sądu Okręgowego z zakresu automatów do gier sporządzoną w dniu 12 stycznia 2019 r., uzyskaną w prowadzonym śledztwie w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 107 § 1 k.k.s. Biegły stwierdził, że ww. urządzenie jest elektronicznym automatem do gier, którego budowa i zastosowane w nim oprogramowanie pozwala na uzyskiwanie wygranej pieniężnej, jak również rzeczowej, gry zawierają element losowości, a uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego, dlatego też automat [...] podlega przepisom u.g.h. Przesłuchano również świadków [....] oraz A. B., będącą posiadaczem przedmiotowego lokalu, a zarazem osobą prowadzącą tam działalność gastronomiczną, potwierdzając na tej podstawie, że przedmiotowe urządzenie umożliwia gry hazardowe w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h.