Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. II SA/Ke 1156/19

Prawo miejscowe; Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędzia WSA Dorota Chobian, Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej na uchwałę Rady Gminy Skarżysko Kościelne z dnia 30 października 2012 r. nr XXV/154/12 w przedmiocie statutu sołectwa I. stwierdza nieważność załącznika nr 1 do zaskarżonej uchwały w części dotyczącej: - § 10 ust. 1 i ust. 2, - § 22 pkt 3 w części, w jakiej wskazuje, że do zakresu działania zebrania wiejskiego należy wybór sołtysa i członków rady sołeckiej, - § 28 w zakresie słów "w szczególności"; II. oddala skargę w pozostałej części.

Uzasadnienie

Dnia 30 października 2012 r. Rada Gminy Skarżysko Kościelne, działając na podstawie art. 35, art. 40 ust. 2 pkt 1 i art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm.), zwanej dalej "u.s.g" oraz § 10 Statutu Gminy Skarżysko Kościelne (Dz. Urz. Woj. Święt. Nr 31 poz. 425 z 2003 r. ze zm.), podjęła uchwałę nr XXV/154/12 w sprawie Statutu sołectwa Świerczek, który to Statut stanowił załącznik nr 1 do uchwały (dalej też jako "Statut").

W treści § 10 Statutu uchwalono, że dla dokonania wyboru sołtysa i rady sołeckiej, wymagane jest oddanie głosów przez co najmniej 1/5 osób posiadających prawo wybierania sołtysa i członków rady sołeckiej. O ile na zebraniu wiejskim zwołanym dla wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej nie uzyskano wymaganej liczby głosów, Wójt zwołuje zebranie wiejskie w drugim terminie (ust. 1). Na zebraniu wiejskim zwołanym w drugim terminie dla wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej, warunek minimalnej liczby oddanych głosów nie obowiązuje (ust. 2).

Zgodnie z § 15 ust. 2 Statutu w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 (tj. wygaśnięcia mandatu sołtysa lub członka rady sołeckiej na skutek złożenia na ręce Wójta pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji lub na skutek pozbawienia praw publicznych i wyborczych oraz ubezwłasnowolnienia na podstawie prawomocnego wyroku sądu) wygaśnięcie mandatu stwierdza niezwłocznie zebranie wiejskie.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00