Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. VI SA/Wa 2124/19

Własność przemysłowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej F. Sp. z o.o. z siedzibą w C. kwotę 2217 (dwa tysiące dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

[...] Spółka Jawna z siedzibą w C. dalej "Wnioskodawca", w dniu 28 kwietnia 2017 r. wystąpiła do Urzędu Patentowego RP działającego w trybie postępowania spornego, z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Część chwytowa klamki" nr [...] udzielonego na rzecz [...] sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej "Strona", "Uprawniona" , Skarżąca"), zgłoszonego z pierwszeństwem od dnia 1 września 2003 r.

Swój interes prawny wnioskodawca wywodził z art. 20 i art 22 Konstytucji RP oraz z art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej [art. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r., Prawo Przedsiębiorców _ Dz. U. z 2018 r., poz. 646) dalej "u.p.p." lub " "Prawo przedsiębiorców", podnosząc, że strony są konkurentami w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu klamek, w tym klamek o cechach spornego wzoru, a więc sporne prawo prowadzi do ograniczenia zagwarantowanej w art. 20 i 22 Konstytucji RP swobody działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Ponadto, Uprawniony ([...] Sp. z o.o. z siedzibą w C.) dalej również jako "Strona" lub "Skarżący" w piśmie z dnia 15.11.2016 r. wezwał wnioskodawcę do zaniechania naruszeń spornego prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00