Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Wa 929/19
Podatek rolny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Waldemar Śledzik, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Anna Skorupska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi M. S. i B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej łączne zobowiązania pieniężne za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. Wójt Gminy W. (dalej zwany: "Wójtem") ustalił M. S. (dalej zwany "Stroną" lub "Skarżącym") łączne zobowiązanie pieniężne za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 października 2013 r. w kwocie 1 143 zł.
W dniu 12 lutego 2018 r. wpłynęło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. (dalej zwane "SKO") pismo Strony zatytułowane "Odwołanie od decyzji". W tym piśmie Strona zarzuciła wydanie decyzji podatkowej z rażącym naruszeniem prawa i skierowanie decyzji do niewłaściwej osoby. Zdaniem Strony ww. decyzja powinna być skierowana do aktualnych właścicieli nieruchomości. W ocenie Skarżącego B. S. (dalej zwana "Stroną" lub "Skarżącą") nie jest stroną w sprawie i nie może zostać obciążona podatkiem.
Zdaniem Skarżącego po przeprowadzeniu postępowania podatkowego Wójt wydał decyzję, w której błędnie określił zobowiązanie podatkowe. Skarżący podkreślił, że zgodnie z ustawą o podatku rolnym organ podatkowy wydaje decyzję na podstawie stanu obowiązującego w dniu wydawania decyzji, o którym organ doskonale wiedział. W ocenie Skarżącego decyzja godzi w zasadę sprawiedliwości społecznej, praworządności i zaufania obywateli do państwa prawa i działania organów państwa.
Skarżący podniósł, że w momencie wydawania decyzji występował niewątpliwy stan prawny i faktyczny, niezgodny z treścią decyzji. Decyzja, która powoduje skutki w sferze "prawa cywilnego" w sposób bezpośredni, powinna być usunięta z obrotu prawnego przez stwierdzenie jej nieważności, a uchybienia organów administracji nie mogą powodować ujemnych następstw dla obywatela, działającego w dobrej wierze. Przyjęte przez Wójta stanowisko nie znajduje odzwierciedlenia w stanie prawnym, zaś w kwestionowanej decyzji dokonano interpretacji w sposób prowadzący do rozszerzonego stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie praktyki, a nie wyraźnego brzmienia przepisu.