Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. VI SA/Wa 2274/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Sałek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Jakub Linkowski Protokolant ref. staż. Agata Rosiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi [...] S.A. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany rezerwacji oddala skargę
Uzasadnienie
[...] S.A. z siedzibą w W. (dalej także jako "Skarżąca", "Strona", "Spółka" lub "[...]") wnioskiem z dnia 3 lipca 2018 roku zwróciła się do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej też jako "Prezes UKE" lub "organ") o zmianę decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z [...] października 2005 nr [...] (zmienionej kolejnymi przywołanymi we wniosku decyzjami) w sprawie rezerwacji częstotliwości (dalej też jako "Rezerwacja") udzielonej na jej rzecz, poprzez zwolnienie z obowiązku uzyskiwania przez Spółkę pozwoleń radiowych.
Pismem z dnia 16 lipca 2018 r. Prezes UKE zawiadomił Stronę o wszczęciu z dniem 4 lipca 2018 roku postępowania z jej wniosku, informując o dołączeniu do akt sprawy kopii decyzji rezerwacyjnych wydanych na jej rzecz oraz pouczył ją o treści art. 10 oraz 73 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej jako "k.p.a.").
Zawiadomieniem z dnia 4 września 2018 r. organ poinformował Spółkę, że z uwagi na brak podpisanych porozumień międzynarodowych pozwalających na ustalenie jednolitych warunków wykorzystania częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz na terenie całego kraju, nie będzie obecnie możliwe dokonanie zmiany rezerwacji zgodnie z wnioskiem strony. Organ zwrócił się o zajęcie stanowiska w terminie 7 dni oraz poinformował Spółkę o uprawnieniach z art. 10 i 73 k.p.a.
W piśmie z 21 września 2018 r., Skarżąca zanegowała stanowisko Prezesa UKE, podkreślając, że już z treści Rezerwacji wynika przeprowadzenie porozumień międzynarodowych i uzgodnień bilateralnych.