Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Wa 1638/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie sędzia del. SO Agnieszka Baran, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Podatkowej Grupy Kapitałowej A. reprezentowanej przez A. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 maja 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.113.2019.2.MR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Podatkowej Grupy Kapitałowej A. reprezentowanej przez A. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 7 marca 2019 r. P. ("Skarżąca", "Strona", "Wnioskodawca", "G.", P. ), reprezentowana przez A. S.A. w W., złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Skarżąca we wniosku wskazała, że jest podatkową grupą kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej także "ustawa", "updop", "ustawa o CIT"), składającą się z ośmiu podmiotów. A. S.A. w W. jest spółką dominującą, natomiast pozostałe spółki to podmioty zależne. W związku z prowadzoną działalnością biznesową, w celu dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów, część spółek wchodzących w skład Grupy ("Spółki") prowadziła i prowadzi działalność badawczo - rozwojową (B+R) w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W ramach działalności B+R Spółki ponoszą różnego rodzaju wydatki, w tym wydatki, o których mowa w art. 18d ust. 2, 2a oraz 3 ustawy o CIT ("koszty kwalifikowane"). Część wydatków na działalność B+R zostało poniesionych przez Spółki przed powstaniem Grupy, niemniej zostały lub zostaną one rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów, a tym samym, w określonych przypadkach, jako koszty kwalifikowane, już po powstaniu Grupy, poprzez odpisy amortyzacyjne od zakończonych prac rozwojowych, dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy (tj. odpisy od prac rozwojowych zakończonych i wpisanych do rejestru wartości niematerialnych i prawnych, a następnie amortyzowanych zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 oraz art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy).