Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 stycznia 2020 r., sygn. VII SA/Wa 1209/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Stawecki, , Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant specjalista Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A. V. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki I. uchyla zaskarżoną uchwałę oraz poprzedzającą ją uchwałę Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w P. nr [...] z dnia [...] października 2018 r., II. zasądza od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w W. na rzecz A. V. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. V. ("skarżąca") jest uchwała Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych ("PNRPiP") nr [...] z [...] marca 2019 r., wydana w sprawie dotyczącej odmowy przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w P. ("ORPiP") uchwałą nr [...] z [...] października 2018 r., wydaną na podstawie art. 4 ust. 2 pkt. 1 oraz art. 31 pkt 2 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 916, "ustawa o samorządzie"), art. 35 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 1 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2018 r., poz. 123 ze zm., "ustawa o zawodach"), odmówiła skarżącej przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i wpisania do rejestru pielęgniarek Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w P. ("OIPiP"). W uzasadnieniu ORPiP wskazała, że skarżąca nie spełniła wymogu ukończenia szkoły pielęgniarskiej zgodnie z art. 52 ustawy o zawodach, tj. studiów pierwszego stopnia, trwających co najmniej 3 lata i obejmujących co najmniej 4600 godzin kształcenia zawodowego, zaś ukończone przez nią tzw. studia pomostowe (3-semestralne) przeznaczone są wyłącznie dla pielęgniarek / pielęgniarzy polskich, którzy posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyli określone typy szkół, tj. liceum medyczne, szkolę policealną lub szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki w Polsce. Takiego rodzaju szkoły nie ukończyła wnioskodawczyni, bowiem ukończyła [...] Podstawowy Koledż Medyczny [...] Rady Obwodowej na specjalności "Pielęgniarstwo", zdobyła kwalifikacje pielęgniarki i otrzymała dyplom młodszego specjalisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00