Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 20 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Sz 1071/19
Odrzucenie skargi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym skargi G. B. na czynność Prezydenta Miasta S. z dnia [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia naboru na wolne stanowisko urzędnicze postanawia: I. odrzucić skargę; II. zwrócić skarżącemu G. B. kwotę [...]([...] złotych tytułem uiszczonego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] października 2019 r. G. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na pominięcie w zatrudnieniu w Urzędzie Miasta S. w toku naboru na stanowisko podinspektora ds. wymiaru podatków w Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych, numer ogłoszenia [...].
Uzasadniając złożenie skargi skarżący wyjaśnił, że w trakcie naboru wykazał się wystarczającą wiedzą z zakresu administracji publicznej, pozwalającą na uzyskanie zatrudnienia na stanowisku pracy, o które się ubiegał. Ponadto wskazał, że ukończone studia z zakresu administracji publicznej w Wyższej Szkole Administracji Publicznej i studia z zakresie rachunkowości na Uniwersytecie Szczecińskim są wystarczającą przesłanką do zatrudnienia go w administracji publicznej, mimo to tego zatrudnienia jak dotychczas nie uzyskał.
Odpowiadając na skargę Prezydent Miasta wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie o oddalenie jako niezasadnej.
Zdaniem organu, o akcie lub czynności w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 ustawy
z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
(Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.), można mówić wówczas, gdy podjęta jest w sprawie indywidualnej, skierowana do oznaczonego podmiotu, dotyczy uprawnienia lub obowiązku tego podmiotu. Samo zaś uprawnienie lub obowiązek, którego akt (czynność) dotyczy są określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. W niniejszej sprawie nabór na wolne stanowisko urzędnicze nie odpowiada tym warunkom. Nie ma bowiem charakteru indywidualnego aktu administracyjnego w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 1 ww. ustawy - nie odnosi się bowiem do skonkretyzowanego podmiotu w kontekście jego praw i obowiązków. Z tych samych względów nie ma charakteru innego aktu czy czynności z zakresu administracji publicznej, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 cyt. ustawy.