Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Op 455/19

Podatek od spadków i darowizn

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 20 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania w podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu na rzecz skarżącego kwotę 163,00 zł (słownie złotych: sto sześćdziesiąt trzy 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 20.08.2019r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z dnia 10.04.2019r. ustalającą H. K. (dalej jako: "podatnik", "skarżący", "strona") zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn w wysokości 4.075,00 zł z tytułu nabycia w spadku rzeczy i praw majątkowych po zmarłej w dniu [...]2008r. H. K.

Z przedstawionych okoliczności wynikało, że postanowieniem z dnia 26.06.2014r. Sąd Rejonowy w [...] stwierdził, że spadek po zmarłej w dniu [...]2008r. H. K. nabyli jej synowie: Z., S. i H. (skarżący) po 1/3 części każdy z nich, a postanowienie to uprawomocniło się w dniu 23.07.2014r. W toku czynności sprawdzających Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie pismem z dnia 12.02.2015r., wskazując obowiązujące przepisy ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009r., nr 93, poz. 768 ze zm.) - dalej jako: "u.p.s.d." wezwał podatnika do wyjaśnienia przyczyn niezłożenia zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych z tytułu dziedziczenia po w/w zmarłej. W odpowiedzi podatnik wyjaśnił, iż postanowienie stwierdzające nabycie spadku poza wielkością udziałów w spadku, nie określa składników tego spadku, ani ich wartości, zatem złożenie zeznania będzie możliwe po zakończeniu sprawy sądowej o dział spadku. Nadto wskazał, iż inni spadkobiercy, powołując się na zawartą ze spadkodawczynią umowę darowizny gospodarstwa rolnego, twierdzą, że całość spadku nabyli przez zasiedzenie w dniu 21.07.2014r. Podatnik wskazał również, że Sąd Rejonowy w [...] wyrokiem z dnia 23.12.2013r. (sygn. akt [...])) stwierdził nieważność bezwzględną w/w umowy darowizny. Jednakże wcześniej, bo w dniu 7 października 1996r. doszło również do umowy darowizny zawartej pomiędzy Z. i jego żoną, podatnikiem i jego bratem S. K. i ich małżonkami nieruchomości wchodzącej w skład tego gospodarstwa rolnego (działka a), która to umowa została uznana za nieważną wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] z dnia 11 grudnia 2015r. (sygn. akt [...]). Gdyby zatem sąd stwierdził nabycie spadku w drodze zasiedzenia w całości przez innego spadkobiercę, wówczas nie dojdzie do faktycznego nabycia przez niego udziału 1/3 części spadku i złożenie zeznania z tytułu nabycia spadku stanie się bezprzedmiotowe. Zwrócił się także o wyrażenie zgody na złożenie zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych po zakończeniu postępowań przed sądem powszechnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00