Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Ol 714/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2020r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania pomocy z tytułu szkody w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem w 2018r. suszy lub powodzi 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu pierwszej instancji, 2. zasądza od Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz Spółki A. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

A sp. o.o. w D (dalej: "strona", "skarżąca" lub "spółka") złożyła skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w O (dalej: "organ odwoławczy" lub "dyrektor ARiMR") utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K (dalej: "kierownik BP" lub "organ pierwszej instancji") z dnia "[...]" 2019 r. nr "[...]" o odmowie przyznania pomocy producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w 2018 r.

Z akt sprawy wynika, że w dniu "[...]" 2018 r. do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K wpłynął wniosek spółki o przyznanie pomocy finansowej do łącznej powierzchni "[...]" ha upraw rolnych (dalej: "wniosek"). We wniosku (część V- świadczenie dotyczące ubezpieczenia gospodarstwa, w którym wystąpiła szkoda) złożono oświadczenie, że spółka prowadzi małe przedsiębiorstwo powiązane - przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln euro w rozumieniu przepisów załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (dalej: "rozporządzenie nr 702/2014"). Ponadto w części VIII wniosku złożono oświadczenie, że w dniu wystąpienia szkód (suszy) w uprawach rolnych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk było ubezpieczonych co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcie się ziemi, lawiny. Ustalono także, że producent rolny zawarł umowę obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia upraw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00